Nie każdy klient jest Twoim klientem
Oczywistym jest, że to klient wybiera nas, a nie my jego.
Ale jak sprawić, żeby to ten zadowolony klient wybrał nas, a wszyscy roszczeniowi, trudni i marudni poszli do konkurencji?
Nie każdy jest twoim klientem... słyszysz w kółko, ale co to właściwie znaczy?
Zastanów się chwilę. Na świecie jest już blisko 8 miliarda ludzi.
Jeżeli miałbyś świadczyć usługi losowej grupie tych osób… Na pewno znalazłby się tam zarówno ten, z którym podkradałeś się w szkole do dziennika, a on chronił Twoje tyły, jak i ten, który donosił na Ciebie nauczycielce…, a może nawet nabijał się z ciebie, gdy nie słyszałeś.
Już w szkole uczymy się, że nie z każdym potrafimy się dogadać. Są tacy, z którymi rozumiemy się bez słów. Są też tacy, z którymi nie dogadamy się, używając wszystkich języków świata.
Po co więc się męczyć… skoro z pomocą przychodzi Branding? Rozwiązuje wiele problemów z klientami i pozwala nam przyciągnąć tych, z którymi definitywnie chcemy pracować. Tworząc osobowość swojej marki, będziemy przyciągać klientów, którzy z nią rezonują. Taki człowiek z większym prawdopodobieństwem będzie zadowolony, bo doskonale zrozumieliśmy, o co mu chodzi, odpowiadając na jego potrzeby. A jednocześnie on, oszczędzi nam nerwów „wymyślając”.
Archetyp Marki
Archetyp to wg Wikipedii – pierwotny wzorzec (pierwowzór) postaci, zdarzenia, motywu, symbolu lub schematu.
Każda osobowość posiada określony zestaw cech. W kontekście marki i brandingu Archetyp pozwala określić, z którym wzorem osobowości, dogadujemy się najlepiej. Potem dostosowujemy komunikację marki tak, by osoba utożsamiająca się z określonym Archetypem, dostrzegła w naszej marce jak najwięcej wspólnych cech, co spowoduje zainteresowanie i potencjalną współpracę.
Z szacunku do ludzi, każdy powinien komunikować swoją ofertę w ten sposób. Zaoszczędza to rozczarowań i pozwala obu stronom zakończyć usługę z pełną satysfakcją. Dobrze wybrany klient, będzie wszem, i wobec komunikował swoje zadowolenie światu, a my będziemy pracować z tymi, z którymi praca to przyjemność.
Tym z którymi praca to nie jest przyjemność, pozwólmy iść do osoby, która świadczy podobne usługi oraz jest do niego zbliżona charakterem i osobowością.
Szybki przykład dla pewności dobrego zrozumienia. Jeżeli utożsamiamy się z archetypem podróżnika, to od razu na myśl nasuwają się takie symbole jak kapelusz, skórzany plecak, partyzanckie buty, aparat … Kolorystyka to wtedy zielenie, brązy i kremy.
Wyobraźmy sobie podróżnika, który chce skorzystać z usługi projektowania wnętrza. Czy podróżnik chętniej skorzysta z usług:
A: Pana w lakierkach, garniturze, którego włosy pokryte są żelem?
B: Pani w kapeluszu, zwiewnej kremowej sukience i rozwianym włosem?
Jeżeli rozumiesz przykład, to jesteśmy w domu. Zastanów się, z kim najlepiej się dogadujesz? Kto docenia Twoją pracę? Jakie cechy i podejście do życia mają ludzie, z którymi najlepiej się dogadujesz? Nie jesteś pewny jak zacząć?
Poczytaj o cechach poszczególnych archetypów i określ swojego klienta idealnego 🙂 lub oddaj ten temat specjaliście od brandingu. Pomoże Ci on dostosować przekaz Twojej marki tak, by ten idealny klient wiedział, że to Ty jesteś najlepszą osobą, która może mu pomóc rozwiązać jego problem.